Jak vybrat tu správnou sedací soupravu?

I když to může být proti našemu sportovnímu duchu, sedací souprava prostě je dominantou většiny obývacích pokojů. Může být jak velice praktickým doplňkem ve vaší kanceláři tak i doplňkem obývacího pokoje, ve kterém se setkáváte se svými blízkými a příbuznými. Takové chvíle je potřeba si náležitě užít a musí pro to být ideální podmínky. Výběr sedací soupravy byste neměli v žádném případě podcenit, protože se na trhu bohužel objevují i méně kvalitní výrobky.

Rohová sedací souprava nebo klasická?

Dobře si prohlédněte místnost, kde bude mít sedačka své místo. Uděláte si dobrou představu o rozměrech, které můžete využít. Podle toho také zvolíte správný tvar sedací soupravy. Dnešní trh nabízí mnoho různých variant, nejběžnější je rohová sedací souprava nebo klasická, která je rovná a může být dělená na více částí. Již více specifické jsou sedací soupravy ve tvaru písmena U.

Zdali chcete do obývacího pokoje rohovou nebo klasikou sedací soupravu, byste měli vědět již před prvním vstupem do obchodu. Ne vždy jde umístit oba typy sedacích souprav, někdy se hodí rohová a někdy pro ni prostě není dostatek místa. Rohové sedací soupravy bývají velice často rozkládatelné, to může být další výhodou, pokud se vaše návštěvy protahují na více dní.

Výhodou rohových sedacích souprav je, že mohou výrazně ušetřit místo v obývacím pokoji. To ocení hlavně majitelé bytu v panelových domech, kde není vždy dostatek prostoru pro vše potřebné. Rohovou sedací soupravu doporučujeme do domů, kde je spojena jídelna s obývacím pokojem. V takových místnostech při správném umístění sedačka opticky oddělí jednotlivé části pokoje.

Ideální počet míst k sezení

S velikostí prostor, které jsou sedačce k dispozici, souvisí i počet míst k sezení. Nejčastějším řešením jsou dvojmístné a trojmístné sedačky, které jsou následně vhodně kombinovány. Mezi největší kombinace patří sedací soupravy typu 3+2+1, která se skládá z jednoho křesla a dvou sedaček o dvou a třech místech k sezení. Dále existují sedačky 3+1+1 a kombinací může být i mnohem více. Obrovskou výhodou je možné přemístění jednotlivých kusů soupravy. Díky tomu se nemusíte bát, že by se při stěhování do jiného bytu sedací souprava do nových prostor nevešla.

Jako malý doplněk sedací soupravy slouží malý taburet, který může být přímo součásti sedací soupravy, nebo může být přikoupen zvlášť. Jeho užití je velice flexibilní. Může sloužit jako podnožka, další místo k sezení nebo odkládací prostor.

Tvrdost sedací soupravy

Tvrdost je ve vztahu k pohodli sedačky nejdůležitější vlastnost. Volba tvrdosti je značně individuální a doporučujeme se rozhodnout až podle konkrétního pocitu při zkoušení sedačky v obchodním domě. Z měkké sedačky je těžší vstát, proto není doporučována seniorům a osobám s pohybovými obtížemi. Při volbě tvrdosti zohledněte jak tvrdost sedáku tak i opěradla, které by mělo být dostatečně vysoké a pohodlné.

Kožená nebo látková sedací souprava

Kůže a textilie jsou nejběžnějšími potahovými materiály sedacích souprav, které jsou dále nabízený v různých barvách a vzorech. Při výběru materiálu se rozhodujeme především podle praktičnosti materiálu a podle vzhledu, který bude sedět do celého obýváku. Praktičnost materiálu volte hlavně podle toho, jak často budete sedačku využívat. Především pokud máte v domě malé dítě nebo jste zvyklí v sedačce jíst, vybírejte materiál, který se lehce čistí.

Kožené sedací soupravy působí v místnosti velice luxusně a reprezentativně, hodí se proto hlavně do kanceláři. Kůži nevyhovuje sluneční záření ani blízké topení nebo jiné teplené zdroje, které nepříznivě působí na barvu kůže. Hlavní nevýhodou oproti textilním sedačkám je její cena.

Textilní potahy mohou být přírodní nebo syntetické. Přírodní materiály se vyplatí pro osoby s citlivou pokožkou, ale jsou náročnější na údržbu. Proto se nedoporučují pro domy, kde jsou malé děti nebo pro veřejně přístupná místa, jako jsou recepce apod. V takovém případě doporučujeme syntetické potahové materiály.